مقالات سایت
دسته بندی مقالات
مقالات سایت
دسته بندی مقالات

کارشناس رسمی دادگستری | ارزیابی دارائیها ، املاک ، دفاتر ، کارخانجات - خدمات ارزیابی و ثبتی ویژه شرکتها و افزایش سرمایه به صورت پکیج انجام تمام مراحل امور کارشناسی ، اداری و مالی ، حسابداری و حسابرسی رسمی توسط وکیل و کارشناس رسمی مرتبط

یکی از اصطلاحات بسیار رایج در عرصه سرمایه گذاری مفهوم افزایش سرمایه شرکت هاست. افزایش سرمایه به معنی افزایش تعداد سهام شرکت مربوطه می باشد. افزایش سرمایه شرکت ها به دو دلیل عمده تامین منابع مالی برای توسعه شرکت و تغییر و اصلاح ساختار سرمایه شرکت صورت می پذیرد. در مواردی نیز ما با تعیین میزان سرمایه مواجه هستیم. تفاوت افزایش سرمایه و تعیین میزان سرمایه در دو نکته اساسی است. اولا تعیین میزان سرمایه به معنای اعلام موجودیت یک شرکت برای واگذاری سهام و یا مشخص نمودن میزان دارائی‌ها برای ارائه به ادارات و نهاد‌های مختلف است و دیگر آن که بسیاری از مواردی که در تجدید سرمایه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد از دارائی‌های حصولی  شرکت است که امکان محاسبه و پیش بینی آن در تعیین سرمایه اولیه وجود نداشته است.

در این یادداشت ما به مورد افزایش سرمایه شرکت‌ها یا همان تجدید ارزیابی دارائی‌ها خواهیم پرداخت.

مراحل افزایش سرمایه شرکت

  • مشخص کردن دلایل افزایش سرمایه برای شرکا
  • بررسی دلائل افزایش سرمایه توسط مجمع عمومی
  • اخذ مجوز از بورس
  • تعیین قیمت سهام طبق سرمایه جدید شرکت

روش های افزایش سرمایه

مهم ترین روش های افزایش سرمایه در زیر بیان شده که در ادامه به شرح سود و زیان هر کدام می‌پردازیم.

1) افزایش سرمایه از طریق سود ذخیره شده

2) افزایش سرمایه با استفاده از سرمایه نقدی

3) افزایش سرمایه از طریق ارزیابی دارایی ها

5) افزایش سرمایه از طریق  صرف سهام

افزایش سرمایه از طریق سود ذخیره شده

شرکت بخشی از سود خالص را بین سهام داران تقسیم می‌کند اما بخش دیگر که ذخیره می شود می‌تواند در افزایش سرمایه شرکت مورد استفاده قرار بگیرد. در این روش سهام دار پولی برای سهام جدید پرداخت نمی‌کند بنابراین به آن سهام جایزه گفته می شود. معمولا شرکت‌هایی که سابقه بسیار خوبی در بازار بورس داشته و از نظر مالی دوره‌های موفق و شفافی گذارنده باشند و میزان تولید و توسعه قابل توجهی داشته باشند از این طریق اقدام به افزایش سرمایه می کنند. تعیین میزان این افزایش از سوی کارشناس رسمی بورس و اوراق بهادار صورت می‌گیرد.

تعداد سهام جدید برابر است با : تعداد سهام قبلی + تعداد سهام جدید حاصل از افزایش سرمایه

با افزایش سرمایه قیمت هر سهم شرکت کاهش پیدا می‌کند اما به میزان افزایش سرمایه به تعداد سهام اشخاص اضافه می‌شود. در این روش دارایی فرد قبل و بعد از افزایش سرمایه تغییر نمی کند. و تنها قیمت تئوریک متفاوت از قبل می‌باشد.

افزایش سرمایه با استفاده از سرمایه نقدی

در این روش سهام داران باید مبلغ جدیدی به حساب شرکت واریز کنند و چون در این روش سهام داران حق استفاده از این روش داده می‌شود که به آن حق تقدم گفته می‌شود .

برای معامله این سهام سهامدار می‌تواند ارزش اسمی هر سهم را پرداخت کند که در ایران مبلغ 1000 ریال است. سهام دار می‌تواند اوراق حق تقدم را بفروشد در این روش خریدار باید مبلغی به عنوان حق تقدم  به اضافه مبلغ مطالبه شده توسط شرکت را پرداخت نماید که مبلغ حق تقدم به سهام دار پرداخت می شود. در این روش ارزش دارایی شرکت تغییر نمی‌کند و دارایی فرد نیز در همان حالت است.

افزایش سرمایه از طریق ارزیابی دارایی ها

در این روش با ارزیابی دارایی های ثابت شرکت و فروش آن افزایش سرمایه صورت میپذیرد برای مثال با استفاده از مبلغ حاصل فروش زمین با قیمت بروز شده است. از جمله مزایای این روش انظباط مالی در صورت حساب مالی شرکت، به روز شدن ارزش دارایی های  شرکت، افزایش قدرت دزیافت اعتبار توسط شرکت می‌باشد. از معایب این روش عدم تغییر ارزش ذاتی شرکت، عدم ورود نقدینگی جدید به شرکت می باشد.

افزایش سرمایه از طریق  صرف سهام

در این روش شرکت سهام خود را با مبلغی اضافه تر از مبلغ اسمی به فروش میگذارد که دارای شرایط و قواعد خاصی است. از جمله اینکه شخصی باید  ضمانت کند که در صورت عدم فروش سهام شما باقیمانده آنرا خریداری میکند. از جمله مزایای این روش جلوگیری از رقیق شدن قیت سهم ، و امکان انتقال صزف سهام به حساب سرمایه می‌باشد.

تجدید ارزیابی جهت افزایش سرمایه

تجدید ارزیابی به معنای قیمت گذاری دوباره اموال و دارائی‌های شرکت است. با توجه به این که در کشور‌های مختلف همواره درصدی از تورم وجود دارد و ارزش املاک و دارائی‌های یک شرکت به مرور زمان افزایش پیدا می‌کند، شرکت‌ها می‌توانند جهت جلوگیری از ورشکستگی و یا افزایش سرمایه اقدام به ارزیابی مجدد اموال و دارائی‌های خود نمایند.

کارشناسان ما در رشته‌های مختلف آماده ارزیابی و ارائه گزارش رسمی و مستند در موارد فوق جهت تکمیل فرآیند افزایش سرمایه هستند. در صورت نیاز به کارشناس می‌توانید با شماره تلفن‌های موجود تماس حاصل نمائید.

 

افزایش سرمایه که رایج ترین اصطلاح در بازار سرمایه است، به معنی افزایش اسمی میزان سرمایه ثبت شده شرکت یا به عبارتی افزایش سرمایه یعنی افزایش تعداد سهام منتشر شده توسط شرکت است. روش‌های متعددی و دلایل زیادی برای افزایش سرمایه وجود دارد. گاها افزایش سرمایه با توجه به افزایش قیمت واقعی دارائی‌ها صورت می‌گیرد و یا در کشور‌هایی که نرخ تورم بالاست معمولا تجدید ارزیابی دارائی‌های برای افزایش سرمایه انجام می‌شود. قوانین افزایش سرمایه و همچنین تجدید ارزیابی جهت افزایش سرمایه محدودیت‌ها و امکان‌هایی برای شرکت‌ها ایجاد کرده است که کارشناسان با توجه به این نکات باید اقدام به افزایش سرمایه نمایند.  در این مطلب روش های افزایش سرمایه را با کمک متخصصان این حوزه بررسی خواهیم کرد.

افزایش سرمایه شرکت ها به دو دلیل انجام می‌گیرد ‌:

1_ اصلاح ساختار سرمایه شرکت.

2_ نیاز به منابع مالی جدید برای گسترش فعالیت های شرکت .

 

افزایش سرمایه شرکت:

سرمایه شرکت؛ عبارت است از دارایی یک شرکت که با کم کردن بدهی های آن میتوانید به سرمایه شرکت برسید. تمامی شرکت های سهامی خاص و عام باید سرمایه اولیه ابراز کنند. بسیاری از شرکت ها در طی فعالیت، بر میزان سرمایه خود می افزایند تا بتوانند فعالیت های خود را گسترش دهند و سود بیشتری کسب کنند؛ زیرا نقطه قوت هر شرکتی میزان سرمایه آن است.

باید دقت کرد ارزش یک شرکت با سرمایه آن شرکت یکی نیست. ارزش شرکت شامل: نیروی انسانی، ارزش برند، خط تولید، تجهیزات و سود است. اما سرمایه مقدار پولی است که برای شروع به کار هر شرکتی نیاز است، که سهام داران بازیگر اصلی و اساسی تهیه آن هستند.

روش های افزایش سرمایه:

روش های زیادی برای افزایش سرمایه وجود دارد که طبق قانون تجارت اصلی ترین روش های آن شامل موارد زیر می‌شود:

افزایش سرمایه از محل سود انباشته (سود‌های موجود در شرکت در سال‌های گذشته) ‌: قسمتی از سود سالانه هر شرکت در سود انباشته آن ذخیره می‌شود، سود هایی که بین سهام داران تقسیم نمی شود و برای احیا و جبران مخارج شرکت، نیاز سرمایه گذاری های جدید و سایر عملیات های شرکت به کار میرود. در این روش در عمل نقدینگی به شرکت وارد نمی‌شود، و همان طور که مشخص است پولی برای خرید اوراق جدید تزریق نمی‌شود. به همین دلیل‌به سهم تعلق گرفته به هر سهام دار سهام جایزه میگویند. یعنی پس از اینکه سهام آنان زیاد شد قیمت سهام طوری تغییر میکند که دارایی شما افزایش نمی یابد اما تعداد سهام شما بیشتر می‌شود.

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی های شرکت:

زمانی که تورم زیاد میشود و قدرت خرید پول کم می‌شود، قیمت کالا و خدمات افزایش میابد. این امر موجب اختلاف شدید بین بهای ثابت شده دارایی ها و سرمایه گذاری در بلند مدت با ارزش های جدید و جاری می‌شود. قیمتی که برای ارزش ثبت شده یک دارایی تعین میشود "مازاد تجدید ارزیابی" نامیده می‌شود. در این روش فقط منتسب کردن ارزش های جدید به دارایی های موجود مبنی بر ایجاد درآمد نیست. در افزایش سرمایه در محل تجدید ارزیابی با توجه به اینکه افزایش سرمایه به این روش اندوخته ای غیرقابل تقسیم است و بخشی از حقوق صاحبان سرمایه است، در هر دوره استهلاک ناشی از تفاوت تجدید ارزیابی به عنوان هزینه نگاه می‌شود و به حساب افزایش سرمایه منتقل میشود.

 

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی:

شرکت اگر سود انباشته ای داشته باشد از همان برای افزایش سرمایه استفاده می‌کند، و اگر اندوخته ای نداشته باشد از محل آورده نقدی سهام داران به افزایش سرمایه اقدام می‌کنند و از سهام داران خواسته میشود مبلغ جدیدی را جهت افزایش سرمایه به شرکت وارد کنند. از آنجایی که افزایش سرمایه با این روش نیازمند تامین منابع جدید از سوی سهام داران است حق استفاده این افزایش سرمایه به سهام داران تعلق دارد و اوراقی به اسم حق تقدم سهام در اختیار سرمایه داران قرار می گیرد. آنان نیز میتوانند از دو روش برای معامله این اوراق اقدام کنند. راه اول پرداخت پول این است که سهام دار در عوض هر سهم باید مبلغی را در شرکت پرداخت کند، راه حل دوم فروش حق تقدم است که در این روش سهام دار قبلی باید نسبت به فروش این اوراق در زمان معین اقدام کند‌‌. اگر سهام دار تمایلی به این کار نداشته باشد می‌تواند اوراق خود را به سهام دار دیگری بفر‌وشد که فقط از طریق شرکت های کار گذاری بورس و فرا بورس امکان پذیر است.

 

افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم:

این روش خود شامل سه بخش است: روش اول تقسیم نقدی سهام بین سهام داران قبلی است که شرکت باید به اطلاع صاحبان سرمایه برساند که سود نقدی توزیع شده، بازده سرمایه است نه از محل فعلا عملیاتی و بازرگانی شرکت. دوم توزیع سهام میان سهام داران جدید شرکت است که باید سهام جدید به قیمت اسمی به سهام داران قبلی داده شود. نتیجه این نوع فعالیت افزایش سرمایه برای شرکت برابر با افزایش سرمایه به قیمت اسمی خواهد شد.

سوم انتقال صرف سهام به اندوخته شرکت است که همانند سایر حساب های اندوخته شرکت ذیل حقوق صاحبان سرمایه قرار می‌گیرد و متعلق به تمامی سهام داران قبلی و جدید است.

 

شرایط افزایش سرمایه:

مهم ترین شرط افزایش سرمایه حق تقدم با سهام داران قدیمی است. برای خرید سهام اولویت با سهام داران قدیمی است و سهام داران جدید میتوانند این حق را از سهام داران قبلی خرید کنند. یکی دیگر از شروط اساسی تادیه شدن سرمایه قبلی شرکت ها است، زیرا اگر این کار انجام نگیرد افزایش سرمایه از هیچ راهی امکان پذیر نیست‌.

مدارک لازم برای افزایش سرمایه شرکت ها شامل معرفی نامه نمایندگان، اساس نامه شرکت، معرفی سهام داران، عدم مشمولیت از سازمان بورس و نسخه گزارش بازرس قانونی است.

از آنجایی که این کار نیاز به بررسی های تخصصی دارد برای جلوگیری از هر نوع خطا و دقت در انجام امور پیشنهاد می‌کنیم از کارشناسان رسمی دادگستری استفاده کنید. کارشناسان ما موارد و محدودیت‌های تجدید ارزیابی را در نظر گرفته و با مجموعه‌ای از کارشناسان حرفه‌ای اقدام به ارزیابی انواع دارائی‌های قابل ارزیابی می‌نمایند.

 

ارائه خدمات تخصصی و فنی تمامی رشته ها و صلاحیت ها در کل کشور

***************************
شماره تلفن های تماس در کلیه ساعات روز و ایام تعطیل:
ارزیابی ، تامین دلیل ، برآورد ، دعاوی و امور ثبتی املاک ، نقشه برداری ، رای داوری ، حل اختلاف ، افراز ، تفکیک و تجمیع پلاک گزارش ارزیابی و قیمت گذاری املاک و اراضی در کمتر از 24 ساعت و با حداقل هزینه

*************************************
 

ارائه گزارش کارشناسی در خصوص :

* ) ارزیابی و کارشناسی زمین ، ساختمان ، آپارتمان ، اراضی ، ابنیه ، مصالح ساختمانی و کاربریهای آموزشی ، مسکونی، تحاری، زمین، ملک کلنگی، تعیین قیمت عرصه و اعیان و حق کسب و پیشه و سرقفلی و اجاره بهاء و اجرت المثل توسط کارشناس رسمی دادگستری در کلیه استانها و معرفی کارشناس رسمی سایر رشته های مورد نیاز مقیم استانهای
آذربایجان شرقی, آذربایجان غربی, اردبیل, اصفهان, البرز, ایلام, بوشهر, تهران, چهارمحال, بختیاری, خراسان, جنوبی, رضوی, شمالی, خوزستان, زنجان, سمنان, سیستان, بلوچستان, فارس, قزوین, قم, کردستان, کرمان, کرمانشاه, کهگیلویه, بویراحمد, مرکزی, گلستان, گیلان, لرستان, مازندران, هرمزگان, همدان, یزد
 
ارائه گزارش کارشناسی بررسی پروژه های مهندسی عمران مرتبط با :
شمع کوبی, سپرکوبی, تونلسازی, عملیات خاکی, سدسازی, تخریب سنگ, بهسازی, پایدارسازی گود, سنگبرداری, تجهیزات راه و ساختمان, ماشین آلات راهسازی, ساخت اسکلت فلزی, لجن برداری, لایروبی, تخریب سنگ با پیکور, محاسبه حجم خاکبرداری , میخ کوبی, بتن ریزی, بتن پاشی,اجرای شفت, مقاوم سازی,  تعیین ظرفیت باربری خاک, تراکم خاک, افزایش چسبندگی خاک, زهکشی, اجرای زهکش, اصلاح بستر, شاتکریت و نیلینگ, بررسی روانگرایی, خاکبرداری


* ) ارزیابی املاک و تهیه ترازنامه مالی مهاجرت ، اقامت دائم و سرمایه گذاری جهت ارائه به سفارتخانه های کانادا ، استرالیا و آمریکا ... به زبان انگلیسی با اخذ تاییدیه های کانون کارشناسان رسمی دادگستری و وزارت خارجه و قوه قضائیه
 
 
* ) ارزیابی و ارائه گزارش کارشناسی در خصوص املاک و دارائیهای متقاضیان گشایش اعتبارات اسنادی (LC) در بازرگانی و تجارت بین المللی ، واردات و صادرات ، ترهین ، وثیقه املاک جهت اخذ اعتبار از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری


* ) نقشه‌برداری ، مساحی و تعیین حدود و تعیین موقعیت
* ) تعیین حقوق کسب و پیشه و تجارت و سرقفلی
* ) رسیدگی به مقادیر کار و صورت وضعیت ساختمان
* ) تطبیق نقشه‌های ساختمانی با وضعیت محل و بنا
* ) رسیدگی به موارد اختلاف بین کارفرمایان و پیمانکاران و مشاورین
* ) رسیدگی و بررسی صورت وضعیت پیمانها و برآورد پروژه های عمرانی
* ) مطالعه پرونده ثبتی و پیاده نمودن پلاک مورد نظر و تشخیص حدود
* ) تشخیص حدود ثبتی و ارائه نظر در مورد اختلافات ثبتی و تفکیک و افراز املاک
* ) نقشه‌برداری و پیاده کردن محدوده املاک بر روی نقشه‌هوائی
* ) تهیه نقشه برای املاک فاقد طول و ابعاد جهت ارائه به دفاتر شهرداریها
* ) بررسی و تعیین میزان خسارت و علت خسارت و قدمت املاک
* ) برآورد هزینه های اجرا و تعیین و تعدیل اجاره بهاء

 

******************************